
| Supply Voltage | 10 – 30 VDC |
| Power Consumption | ≤ 2.5 W |
| Start-Up Time | < 1 s |
| Min Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Weight | 370 g (0.82 lb) |
| Protection Class | IP64 / IP65 |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| Housing Material | Steel |
| Technology | Optical (≤ 0.02°) |
| Resolution Singleturn | 16 bit |
| Resolution Multiturn | 12 bit |
| Approx. Linear Resolution | 16 bit (65536 Steps/0.005°) |
| Code | Binary |
| Interface | Profinet |
| Profile | Profidrive Profile 4.x, Encoder Profile 4.x |
| Diagnostics | Memory |
| Programming Functions | Resolution, time base and filter for velocity, preset, counting direction, IP-Address |
| Transmission Rate | 10 / 100 Mbit |
| Interface Cycle Time | ≥ 1 ms |
| Output Driver | Ethernet |
| Current Consumption | ≤ 230 mA @ 10 V DC, ≤ 100 mA @ 24 V DC |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| MTTF | 65 years @ 40 °C |
| Connection Orientation | Radial |
| Connection Orientation (w.r.t Draw Wire) | Radial 9 |
| Connector 1 | M12, Female, 4 pin, d coded |
| Connector 2 | M12, Male, 4 pin, a coded |
| Connector 3 | M12, Female, 4 pin, d coded |
| Product Life Cycle | Discontinued |

| Signal | Connector | Pin Number |
|---|---|---|
| Tx+ | 1 | 1 |
| Rx+ | 1 | 2 |
| Tx- | 1 | 3 |
| Rx- | 1 | 4 |
| Power Supply | 2 | 1 |
| Not Connected | 2 | 2 |
| GND | 2 | 3 |
| Not Connected | 2 | 4 |
| Tx+ | 3 | 1 |
| Rx+ | 3 | 2 |
| Tx- | 3 | 3 |
| Rx- | 3 | 4 |
