| 接口 | BiSS C |
| 诊断 | Error and Warning Bits, Register Values |
| 手动功能 | Preset via cable or connector |
| 接口周期时间 | ≥ 50 µs |
| 编程功能 | Via config pin: Wiegand sensor test, preset value and multiturn reinitialization, resolution programmable |
| 输出驱动器 | RS422 |
| 电源电压 | 4.75 – 15 VDC |
| 功耗 | Typical 32 mA, max 35 mA @5V DC |
| 功耗 | ≤ 0.3 W |
| 启动时间 | < 100 ms |
| 时钟输入 | RS422 |
| 时钟速度 | 80 kHz - 10 MHz |
| 允许最高转速 | 12000 1/min |
| 反极性保护 | 是 |
| 短路保护 | 是 |
| EMC:抗干扰 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| MTTF | 20 years @ 105 °C |
| 技术 | Magnetic TMR |
| 单圈分辨率 | 17 bit |
| 分辨率 多圈 | 16 位 |
| 多圈技术 | 自发电的磁性脉冲计数器(无需电池和齿轮组) |
| 精度 (INL) | ±0.0878°(≤12位) |
| 周期 基本传感器 | 50 µs |
| 外壳防护等级 (轴) | IP65 |
| 外壳防护等级 (外壳) | IP30 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| 湿度 | 100%, 液态 |
| 外壳材料 | 钢 |
| 外壳涂层 | e-coating (KTL) + Powder coating |
| 法兰形式 | 同步法兰, ø 36 mm |
| 法兰材料 | 铝 |
| 法兰涂层 | 无涂层 |
| 轴的类型 | Solid, Single Flat, Slot, Length = 14 mm |
| 轴的直径 | ø 6.20 mm (0.244") |
| 轴的材料 | 不锈钢 V2A (1,4305; 303) |
| 最大轴负载 | Axial 40 N, Radial 110 N |
| 最小机械寿命 | 40 (20N/40N), 14 (40N/60N), 10 (40N/80N), 6 (40N/110N) |
| 摩擦力矩 | ≤ 3 Ncm @ 20 °C (4.2 oz-in @ 68 °F) |
| 最高机械速度 | ≤ 12000 1/min |
| 耐冲击性 | ≤ 100g (6毫秒半弦波, EN 60068-2-27) |
| 持久的抗冲击性 | ≤ 10G(16毫秒半弦波,EN60068-2-29) |
| 耐振动性 | ≤ 10 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| 重量 | 70 g (0.15 lb) |
| 连接方向 | 轴向 |
| 接口 | PCB Connector, male, JST-GH |
| 产品寿命周期信息 | 原型 |
| 信号 | 引脚编号 |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| PROG | 3 |
| SLO + | 4 |
| SLO - | 5 |
| MA - | 6 |
| MA + | 7 |
| Power Supply | 8 |

