| 接口 | Profisafe (Profinet IO) non TIA |
| 速度 | 实时, 同步实时 |
| Profil | Profinet IEC 61158/61784, Profisafe V2.4 |
| 诊断 | Memory, F-parameter, Device, Parameter, Scaling, Supply voltage, Preset, Velocity |
| 传输速率 | Device exchange without programming, Fast Start Up, Media redundancy possible (MRP), Firmware update via Profinet, Programming via Profinet |
| 传输速率 | 10 / 100 Mbit |
| 接口周期时间 | ≥ 250 µs |
| 接口周期时间 | 100 m |
| 接口周期时间 | 100 Base-TX |
| 编程功能 | Resolution, Counting direction, Preset, Gate time |
| 输出驱动器 | Ethernet |
| 电源电压 | 9 – 36 VDC |
| 功耗 | ≤ 3 W, switch-on current < 500 mA |
| 反极性保护 | 是 |
| 短路保护 | 是 |
| EMC:发射干扰 | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC:抗干扰 | DIN EN 61000-6-2 |
| MTTF | 162 年(EN ISO 13849.1) |
| 技术 | 磁性 |
| 单圈分辨率 | 12 位 |
| 分辨率 多圈 | 12 位 |
| 多圈技术 | Magnetic Gearing (no Battery) |
| 精度 (INL) | ±0.2 % (with reference to one revolution) |
| 认证 认证/寿命 码制 码 | 二进制码 |
| 周期 基本传感器 | 1 ms |
| 外壳防护等级 (轴) | IP65 |
| 外壳防护等级 (外壳) | IP66/IP67 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +85 °C (+185 °F) |
| 存储温度 | -40 °C (-40 °F) – +85 °C (+185 °F) |
| 湿度 | 98%相对湿度, 无凝结状态 |
| 湿度 | 试验Kb根据IEC 60068-2-52 |
| 外壳材料 | 不锈钢(V4A) (1.4404, 316L) |
| 外壳涂层 | 无涂层 |
| 法兰形式 | 夹紧法兰, ø 58 mm |
| 法兰材料 | 铝 |
| 轴的类型 | 实心轴, 单面平坦型轴, 长度 = 20 mm |
| 轴的直径 | ø 10 mm (0.39") |
| 轴的材料 | 不锈钢 V4A (1.4404, 316L) |
| 最大轴负载 | Axial 40 N, Radial 110 N |
| 最小机械寿命 | 10 (250N/250N) |
| 转子转动惯量 | ≤ 30 gcm² [≤ 0.17 oz-in²] |
| Max. Angular Acceleration | 10^5 rad/s^2 |
| 摩擦力矩 | ≤ 3 Ncm @ 20 °C (4.2 oz-in @ 68 °F) |
| 最高机械速度 | ≤ 12000 1/min |
| 耐冲击性 | ≤ 100g (6毫秒半弦波, EN 60068-2-27) |
| 持久的抗冲击性 | ≤ 10G(16毫秒半弦波,EN60068-2-29) |
| 耐振动性 | ≤ 10 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| 重量 | 850 g (1.87 lb) |
| 连接方向 | 径向 |
| 接口 1 | M12, Male, 4 pin, a coded |
| 接口 2 | M12, Female, 4 pin, d coded |
| 接口 3 | M12, Female, 4 pin, d coded |
| Safety Certificate | 4479913172909 |
| Safety Integrity Level | SIL CL 2 |
| Safety Performance Level | PL d |
| Safety Category | Cat 2 |
| MTTFd (EN ISO 13849-1) | 162 years |
| Intended Time of Usage (EN 61508 and EN 62061) | 20 年在 |
| HFT (EN 61508 and EN 62061) | 0 |
| SFF (EN 61508 and EN 62061) | 92.2% |
| PFHd (EN 61508 and EN 62061) | 9.889*10-8 1/h |
| Safety Input Data (point of view PLC) | 2 byte status 4 byte position data 2 byte speed data |
| Tolerance of the internal position monitoring | 1.5% (with reference to one revolution) |
| Internal updating time of the position value | 1 ms |
| Internal updating time of the velocity value | 1 ms |
| DCavg (EN ISO 13849-1) | 86.1% |
| Online Data Sheet Version | Version 1, Date 20160115 |
| Document Version | See download section for the certified data sheet. Version 1, 20160114 |
| Certified Organization | FRABA B.V. , Jan Campertstraat 11, NL-6416 SG Heerlen |
| Company Address | FRABA GmbH, Zeppelinstraße 2, 50667 Cologne, Germany |
| 产品寿命周期信息 | 已停产 |

| 信号 | 连接器 | 引脚编号 |
|---|---|---|
| Power Supply | 1 | 1 |
| Not Connected | 1 | 2 |
| GND | 1 | 3 |
| Not Connected | 1 | 4 |
| Tx+ | 2 | 1 |
| Rx+ | 2 | 2 |
| Tx- | 2 | 3 |
| Rx- | 2 | 4 |
| Tx+ | 3 | 1 |
| Rx+ | 3 | 2 |
| Tx- | 3 | 3 |
| Rx- | 3 | 4 |



