| 인터페이스 | SSI |
| 수동 기능 | Preset via cable or connector |
| 인터페이스 사이클 시간 | ≥ 50 µs |
| SSI Format | 8x"0" + MT Resolution quantity of digits + ST Resolution quantity of digits + 2 diagnostic bits (Broadcom compatible) |
| 진단 | Error and Warning Bits, Register Values |
| 프로그래밍 기능 | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Housing Remark | 표준 |
| 출력 드라이버 | RS422 |
| 접속 | PCB Connector, male, JST-GH |
| 전압공급 | 4.75 – 15 VDC |
| 현재 소비 | Typical 32 mA, max 35 mA @5V DC |
| 전력소비 | ≤ 0.3 W |
| 턴온 시간 | < 100 ms |
| 클럭 입력 | RS422 |
| 클럭 속도 | 300 kHz - 1 MHz |
| 아니오 | 예 |
| 단락 회로 보호 | 예 |
| EMC 방출 간섭 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| 최대 전기 속도 | 12000 1/min (12bit) |
| EMC : 노이즈 내성 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| MTTF | 20 years @ 105 °C |
| 과학 기술 | Magnetic TMR |
| 해상도 Singleturn | 13 비트 |
| 해상도 Multiturn | 9 bit |
| 정확성 (INL) | ±0.0878° (≤12 bit) measured after calibration at room temp. |
| 암호 | 이진 |
| 보호등급 (하우징) | IP30 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| 하우징 | 기조립 |
| 하우징의 재질 | 강철 |
| 주택의 코팅 | e-coating (KTL) + Powder coating |
| 축 형태 | 중실축 |
| 샤프트의 소재 | 스테인리스 강 V4A (1.4404, 316L) |
| 축 고정 방법 선택 가능 | 샤프트 외부에 나사 |
| 충격 저항 | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| 영구 충격 저항 | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| 진동내구성 | ≤ 30 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| 제품 생애 주기정보 | 실험실 샘플 |

| 신호 | 색상 | 핀 번호 |
|---|---|---|
| GND | Blue | 1 |
| Preset | Pink | 2 |
| Config | Gray | 3 |
| Data+ | Green | 4 |
| Data- | Yellow | 5 |
| Clock- | White | 6 |
| Clock+ | Brown | 7 |
| Power Supply | Red | 8 |


