| 인터페이스 | BiSS C |
| 수동 기능 | Preset via cable or connector |
| 인터페이스 사이클 시간 | ≥ 50 µs |
| 진단 | Error and Warning Bits, Register Values |
| 프로그래밍 기능 | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Interface Remark | Version 33: µC STM32G4 |
| 출력 드라이버 | RS422 |
| 접속 | BM08B-NSHSS-TBT (JST) |
| 전압공급 | 4.5 – 5.5 VDC |
| 현재 소비 | Typical 90 mA @5V |
| 전력소비 | ≤ 0.7 W |
| 턴온 시간 | < 100 ms |
| 클럭 입력 | RS422 |
| 클럭 속도 | 80 kHz - 5 MHz |
| 아니오 | 아니 |
| 단락 회로 보호 | 아니 |
| EMC 방출 간섭 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| 최대 전기 속도 | 12000 1/min |
| EMC : 노이즈 내성 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| MTTF | 20 years @ 105 °C |
| 과학 기술 | 자석의 |
| 해상도 Singleturn | 17 bit |
| 해상도 Multiturn | 16 비트 |
| 정확성 (INL) | ±0.0878° (≤12 bit) measured after calibration at room temp. |
| 암호 | 이진 |
| 보호등급 (하우징) | IP10 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| 하우징 | 기조립 |
| 하우징의 재질 | 강철 |
| 주택의 코팅 | 음극 부식 방지 (> 720 시간 소금 분무기 저항) |
| 축 형태 | 허브 |
| Kit Shaft Dimension | 4 mm |
| 샤프트의 소재 | Brass |
| 축 고정 방법 선택 가능 | 샤프트 프레스 |
| 무게 | 30 g (0.07 lb) |
| 로터 관성 | ≤ 2 gcm² [≤ 0.01 oz-in²] |
| 충격 저항 | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| 영구 충격 저항 | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| 진동내구성 | ≤ 30 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| 제품 생애 주기정보 | 종료 |

| 신호 | 핀 번호 |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| Config | 3 |
| Data+ | 4 |
| Data- | 5 |
| Clock- | 6 |
| Clock+ | 7 |
| Power Supply | 8 |
