| 인터페이스 | BiSS C |
| 수동 기능 | Preset via cable or connector |
| Profil | BiSS BP3 Standard Encoder Profile |
| 인터페이스 사이클 시간 | ≥ 50 µs |
| 진단 | Error and Warning Bits |
| 프로그래밍 기능 | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Housing Remark | Backwards Compatible to 22 mm KCD |
| 출력 드라이버 | RS422 |
| 접속 | PCB Connector, male, JST-SR |
| 전압공급 | 4.5 – 5.5 VDC |
| 현재 소비 | 57 mA @5V DC |
| 전력소비 | ≤ 0.3 W |
| 아니오 | 아니 |
| 단락 회로 보호 | 아니 |
| EMC 방출 간섭 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| 최대 전기 속도 | 12000 1/min |
| EMC : 노이즈 내성 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| 과학 기술 | Magnetic TMR |
| 해상도 Singleturn | Pre-programmed 17 bit |
| 해상도 Multiturn | Pre-programmed 16 bit |
| 정확성 (INL) | ±0.1° measured after calibration at room temperature (±0.36° without electronic calibration) |
| 암호 | 이진 |
| 보호등급 (하우징) | IP30 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| 하우징 | 스크류 |
| 하우징의 재질 | 강철 |
| 주택의 코팅 | e-coating (KTL) |
| 축 형태 | 허브 |
| 샤프트의 소재 | Brass |
| 축 고정 방법 선택 가능 | 샤프트 프레스 |
| 무게 | 22 g (0.05 lb) |
| 충격 저항 | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| 영구 충격 저항 | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| 진동내구성 | ≤ 20 g (10 Hz – 2000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| 제품 생애 주기정보 | 실험실 샘플 |

| 신호 | 핀 번호 |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| Config | 3 |
| Data+ | 4 |
| Data- | 5 |
| Clock- | 6 |
| Clock+ | 7 |
| Power Supply | 8 |

