| インタフェース | SSI |
| マニュアル機能 | Preset via cable or connector |
| インタフェースのサイクルタイム | ≥ 50 µs |
| SSI Format | 8x"0" + MT Resolution quantity of digits + ST Resolution quantity of digits + 2 diagnostic bits (Broadcom compatible) |
| 診断法 | Error and Warning Bits, Register Values |
| プログラミング機能 | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Housing Remark | スタンダード |
| 出力ドライバ | RS422 |
| 接続 | PCB Connector, male, JST-GH |
| 供給電圧 | 4.75 – 15 VDC |
| 消費電流 | Typical 32 mA, max 35 mA @5V DC |
| 消費電力 | ≤ 0.3 W |
| ターンオン時間 | < 100 ms |
| クロック入力 | RS422 |
| クロック速度 | 300 kHz - 1 MHz |
| 極性逆付け防止 | 有 |
| 過電圧防止 | 有 |
| 電磁干渉 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| 最大電気速度 | 12000 1/min (12bit) |
| EMC:ノイズイミュニティ | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| MTTF | 20 years @ 105 °C |
| 技術 | Magnetic TMR |
| 分解能 シングルターン式 | 13 ビット |
| 分解能 マルチターン式 | 9 bit |
| 精度 (INL) | ±0.0878° (≤12 bit) measured after calibration at room temp. |
| コード | バイナリ |
| 保護構造 (ハウジング) | IP30 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| 筐体材質 | 組立済み |
| 筐体材質 | スチール |
| ハウジング コーティング | e-coating (KTL) + Powder coating |
| シャフトタイプ | 実シャフト |
| シャフトの材質 | ステンレス V4A (1.4404, 316L) |
| シャフトの固定オプション | 外周ネジ シャフト |
| 耐衝撃 | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| 恒久的な耐衝撃性 | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| 耐振動 | ≤ 30 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| 製品寿命情報 | エンジニアリング サンプル |

| 信号 | 色 | ピン番号 |
|---|---|---|
| GND | Blue | 1 |
| Preset | Pink | 2 |
| Config | Gray | 3 |
| Data+ | Green | 4 |
| Data- | Yellow | 5 |
| Clock- | White | 6 |
| Clock+ | Brown | 7 |
| Power Supply | Red | 8 |


