| インタフェース | BiSS C |
| マニュアル機能 | Preset via cable or connector |
| インタフェースのサイクルタイム | ≥ 50 µs |
| 診断法 | Error and Warning Bits, Register Values |
| プログラミング機能 | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Interface Remark | Version 33: µC STM32G4 |
| 出力ドライバ | RS422 |
| 接続 | BM08B-NSHSS-TBT (JST) |
| 供給電圧 | 4.5 – 5.5 VDC |
| 消費電流 | Typical 90 mA @5V |
| 消費電力 | ≤ 0.7 W |
| ターンオン時間 | < 100 ms |
| クロック入力 | RS422 |
| クロック速度 | 80 kHz - 5 MHz |
| 極性逆付け防止 | ノー |
| 過電圧防止 | ノー |
| 電磁干渉 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| 最大電気速度 | 12000 1/min |
| EMC:ノイズイミュニティ | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| MTTF | 20 years @ 105 °C |
| 技術 | 磁気式 |
| 分解能 シングルターン式 | 17 bit |
| 分解能 マルチターン式 | 16 ビット |
| 精度 (INL) | ±0.0878° (≤12 bit) measured after calibration at room temp. |
| コード | バイナリ |
| 保護構造 (ハウジング) | IP10 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| 筐体材質 | 組立済み |
| 筐体材質 | スチール |
| ハウジング コーティング | 陰極防食(>720時間塩水噴霧抵抗) |
| シャフトタイプ | ハブシャフト |
| Kit Shaft Dimension | 4 mm |
| シャフトの材質 | Brass |
| シャフトの固定オプション | 圧入 シャフト |
| 重量 | 30 g (0.07 lb) |
| ローター慣性 | ≤ 2 gcm² [≤ 0.01 oz-in²] |
| 耐衝撃 | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| 恒久的な耐衝撃性 | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| 耐振動 | ≤ 30 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| 製品寿命情報 | 間もなく生産停止 |

| 信号 | ピン番号 |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| Config | 3 |
| Data+ | 4 |
| Data- | 5 |
| Clock- | 6 |
| Clock+ | 7 |
| Power Supply | 8 |
