| インタフェース | BiSS C |
| マニュアル機能 | Preset via cable or connector |
| プロファイル | BiSS BP3 Standard Encoder Profile |
| インタフェースのサイクルタイム | ≥ 50 µs |
| 診断法 | Error and Warning Bits |
| プログラミング機能 | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Housing Remark | Backwards Compatible to 22 mm KCD |
| 出力ドライバ | RS422 |
| 接続 | PCB Connector, male, JST-SR |
| 供給電圧 | 4.5 – 5.5 VDC |
| 消費電流 | 57 mA @5V DC |
| 消費電力 | ≤ 0.3 W |
| 極性逆付け防止 | ノー |
| 過電圧防止 | ノー |
| 電磁干渉 | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| 最大電気速度 | 12000 1/min |
| EMC:ノイズイミュニティ | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| 技術 | Magnetic TMR |
| 分解能 シングルターン式 | Pre-programmed 17 bit |
| 分解能 マルチターン式 | Pre-programmed 16 bit |
| 精度 (INL) | ±0.1° measured after calibration at room temperature (±0.36° without electronic calibration) |
| コード | バイナリ |
| 保護構造 (ハウジング) | IP30 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| 筐体材質 | ネジ止め |
| 筐体材質 | スチール |
| ハウジング コーティング | e-coating (KTL) |
| シャフトタイプ | ハブシャフト |
| シャフトの材質 | Brass |
| シャフトの固定オプション | 圧入 シャフト |
| 重量 | 22 g (0.05 lb) |
| 耐衝撃 | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| 恒久的な耐衝撃性 | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| 耐振動 | ≤ 20 g (10 Hz – 2000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| 製品寿命情報 | エンジニアリング サンプル |

| 信号 | ピン番号 |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| Config | 3 |
| Data+ | 4 |
| Data- | 5 |
| Clock- | 6 |
| Clock+ | 7 |
| Power Supply | 8 |

