
| Interface | BiSS C |
| Fonctions manuelles | Preset via cable or connector |
| Profil | BiSS BP3 Standard Encoder Profile |
| Temps de cycle de l'interface | ≥ 50 µs |
| Diagnostic | Error and Warning Bits |
| Fonctions de programmation | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Housing Remark | Backwards Compatible to 22 mm KCD |
| Pilote de sortie | RS422 |
| Raccordement | PCB Connector, male, JST-SR |
| Tension d'alimentation | 4.5 – 5.5 VDC |
| Consommation de courant | 57 mA @5V DC |
| Puissance absorbée | ≤ 0.3 W |
| Protection en inversion de polarité | Non |
| Protection contre les courts-circuits | Non |
| EMC: Emission d'interférences | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| Vitesse électrique maximum admissible | 12000 1/min |
| EMC: Immunité au bruit | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| Technologie | Magnetic TMR |
| Résolution monotour | Pre-programmed 17 bit |
| Résolution multitour | Pre-programmed 16 bit |
| Précision (INL) | ±0.1° measured after calibration at room temperature (±0.36° without electronic calibration) |
| Code | Binaire |
| Classe de protection (boîtier) | IP30 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| Boîtier | Vissé |
| Matériau du boîtier | Acier |
| Revêtement du boîtier | e-coating (KTL) |
| Type d'arbre | Borgne |
| Matériau de l'arbre | Laiton |
| Options de fixation de l'arbre | Arbre pressé |
| Poids | 22 g (0.05 lb) |
| Résistance aux chocs | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Résistance aux chocs permanents | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Résistance aux vibrations | ≤ 20 g (10 Hz – 2000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| Cycle de vie des produits | Echantillon de laboratoire |

| Signal | Numéro de broche |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| Config | 3 |
| Data+ | 4 |
| Data- | 5 |
| Clock- | 6 |
| Clock+ | 7 |
| Power Supply | 8 |

