
| Intro | The Kit Configuration Tool is used to perform the Calibration, Preset, Wiegand Pulse Testing and Filter setting with the Kit Encoder supported by a Graphical user interface. |
| Name | 10079692-KIT Configuration Tool+Cable (20mm) |
| Notes | Includes: Kit Configuration Tool, Adapter Cable (HD-Sub 15pin, male) & Connection Cable USB A-B The Kit Configuration Tool Software is compatible with Windows. |
| Config Functionality | Calibration, Preset, Pulse Testing (Wiegand Sensor Test), Filter Selection, Interface Parameter, Register Communication, Read Position, Temperature Readout |
| Config Programmable Interfaces | SSI, BiSS-C |
| Operating Temperature | -30°C (-22°F) to 80°C (176°F) |
| Standards/Regulations | JST, SH Connector Housing 8pin |
| Coding | Standard |
| Gender | Female |
| Number of Positions | 08 |
| Standards/Regulations | D-Sub Connector |
| Coding | Standard |
| Gender | Male |
| Number of Positions | 15 |
| Contact Surface Material | Zinc die-cast, nickel-plated |
| Degree of Protection | IP67 |
| Length of Cable | 2.0 m |
| Outer SheathType | PVC |
| Outer Sheath Color | Gray |
| Shielding | Braided + Foil Shielding |
| Material Conductor Insulation | PVC |
| Conductor Cross Section (in sqmm) | 4 x 2 x 0.08 |
| Number of Leads | 8 Leads |
| Twisted Pair | Yes |
| AWG Signal Line | AWG 28 |
| External Cable Diameter | 5 mm ± 0.15mm |
| Smallest Bending Radius - Fixed Installation | 40mm |
| Smallest Bending Radius - Movable Installation | 75 mm |
| UL Style | N.A |
| Product Life Cycle | Established |
