
| Name | 10078948- Kit Control Box- Adapter Cable KxD-BC/Sx 20mm |
| Operating Temperature | -30°C (-22°F) to 80°C (176°F) |
| Standards/Regulations | JST, SH Connector Housing 8pin |
| Coding | Standard |
| Gender | Female |
| Number of Positions | 08 |
| Standards/Regulations | D-Sub Connector |
| Coding | Standard |
| Gender | Male |
| Number of Positions | 15 |
| Contact Surface Material | Zinc die-cast, nickel-plated |
| Degree of Protection | IP67 |
| Length of Cable | 2.0 m |
| Outer SheathType | PVC |
| Outer Sheath Color | Gray |
| Shielding | Braided + Foil Shielding |
| Material Conductor Insulation | PVC |
| Conductor Cross Section (in sqmm) | 4 x 2 x 0.08 |
| Number of Leads | 8 Leads |
| Twisted Pair | Yes |
| AWG Signal Line | AWG 28 |
| External Cable Diameter | 5 mm ± 0.15mm |
| Smallest Bending Radius - Fixed Installation | 40mm |
| Smallest Bending Radius - Movable Installation | 75 mm |
| UL Style | N.A |
| Product Life Cycle | Established |
