
| Interface | SSI - Gray Coded |
| Manual Functions | Preset + complement via cable or connector |
| Interface Cycle Time | ≥ 25 µs |
| Multiple Transmissions | Once |
| Number of Preset Cycles | 5,100,000 |
| SSI Format | MMMMMMMMMMMMMSSSSSSSSSSSS0 |
| Output Driver | RS422 |
| Supply Voltage | 4.5 – 30 VDC |
| Current Consumption | Typical 50 mA |
| Power Consumption | ≤ 1.0 W |
| Start-Up Time | < 1 s |
| Clock Input | RS 422, via Optocoupler |
| Clock Frequency | 100 kHz – 2 MHz |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| MTTF | 350 years @ 40 °C |
| Technology | Magnetic |
| Resolution Singleturn | 12 bit |
| Resolution Multiturn | 13 bit |
| Multiturn Technology | Self powered magnetic pulse counter (no battery, no gear) |
| Accuracy (INL) | ±0.0878° (≤ 12 bit) |
| Sense Signal (Default) | Clockwise shaft movement (front view on shaft) |
| Code | Gray |
| Protection Class (Shaft) | IP68/IP69K |
| Protection Class (Housing) | IP68/IP69K |
| Min Temperature | -40 °C fixed (-40 °F), -30 °C flexible (-22 °F) |
| Max Temperature | +80 °C (+176 °F) |
| Humidity | 98% RH, no condensation |
| Housing Material | Steel |
| Housing Coating | Cathodic corrosion protection (>720 hrs salt spray resistance) |
| Flange Type | Synchro, ø 36 mm Heavy Duty |
| Flange Material | Aluminum |
| Shaft Type | Solid, Length = 20 mm, with Key Way |
| Shaft Diameter | ø 10 mm (0.39") |
| Shaft Material | Stainless Steel (1.4112, 440 B), hardened |
| Max. Shaft Load | Axial 180 N, Radial 180 N |
| Minimum Mechanical Lifetime(10^8 revolutions with Fa/Fr) | 10 (180N/180N), 15 (150N,150N), 30 (100N/100N) |
| Friction Torque | ≤ 5 Ncm @ 20 °C, (7.1 oz-in @ 68 °F) |
| Max. Permissible Mechanical Speed | ≤ 6000 1/min |
| Shock Resistance | ≤ 200 g (half sine 11 ms, EN 60068-2-27) |
| Permanent Shock Resistance | ≤ 30 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Vibration Resistance | ≤ 30 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Weight | 660 g (1.46 lb) |
| Connection Orientation | Axial |
| Cable Length | 5 m [197"] |
| Wire Cross Section | 0.34 mm² / AWG 22 |
| Material / Type | PUR / PU |
| Cable Diameter | 7.5 mm (0.30 in) |
| Minimum Bend Radius | 56 mm (2.2") fixed, 75 mm (3") flexing |
| Product Life Cycle | Lab Sample |
| Signal | Color |
|---|---|
| Power Supply | Brown |
| GND | White |
| Data+ | Gray |
| Data- | Pink |
| Clock+ | Green |
| Clock- | Yellow |
| Preset | Blue |
| DIR | Red |
| Shielding | Shield |



