
| Interface | IO-Link + Incremental Push-Pull |
| Incremental Pulses | Programmable Pulses up to 16384, Default = 1024 |
| Diagnostics | Operating Hours |
| Transmission Rate | COM 2 (38.4 kBaud) |
| Interface Cycle Time | 2.3 ms |
| Programming Functions | Incremental pulses, Counting direction, Output driver mode (Push-Pull / RS422) |
| Output Driver | IO-Link / Incr. (Push Pull) |
| Output Incremental | A, /A, B, /B, Z, /Z |
| Quadrature Phasing | 90° ± 4.5° electrical (Speed > 400RPM) |
| Supply Voltage | 4.75 – 30 VDC |
| Current Consumption | ≤140mA @ 5V DC, ≤70mA @ 10V DC, ≤40mA @ 24V DC |
| Power Consumption | ≤ 1.0 W |
| Start-Up Time | < 250 ms |
| Min. Load Resistance | 120 Ω |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| MTTF | 292 years @ 40 °C |
| Technology | Magnetic TMR |
| Resolution Singleturn | 14 bit |
| Resolution Multiturn | 0 bit |
| Total Resolution | 16384 |
| Accuracy (INL) | ±0.0878° (≤ 12 bit) |
| Sense Signal (Default) | Clockwise shaft movement (front view on shaft) |
| Protection Class (Shaft) | IP68/IP69K |
| Protection Class (Housing) | IP68/IP69K |
| Min Temperature | -40 °C fixed (-40 °F), -30 °C flexible (-22 °F) |
| Max Temperature | +80 °C (+176 °F) |
| Humidity | 98% RH, no condensation |
| Housing Material | Steel |
| Housing Coating | Cathodic corrosion protection (>720 hrs salt spray resistance) |
| Flange Type | Synchro, ø 36 mm Heavy Duty |
| Flange Material | Aluminum |
| Shaft Type | Solid, Single Flat, Length = 20 mm |
| Shaft Diameter | ø 10 mm (0.39") |
| Shaft Material | Stainless Steel (1.4112, 440 B), hardened |
| Max. Shaft Load | Axial 180 N, Radial 180 N |
| Minimum Mechanical Lifetime(10^8 revolutions with Fa/Fr) | 10 (180N/180N), 15 (150N,150N), 30 (100N/100N) |
| Friction Torque | ≤ 6 Ncm @ 20 °C, (8.5 oz-in @ 68 °F) |
| Max. Permissible Mechanical Speed | ≤ 6000 1/min |
| Shock Resistance | ≤ 200 g (half sine 11 ms, EN 60068-2-27) |
| Permanent Shock Resistance | ≤ 30 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Vibration Resistance | ≤ 30 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Weight | 1095 g (2.41 lb) |
| Connection Orientation | Radial |
| Cable Length | 10 m [394"] |
| Wire Cross Section | 0.34 mm² / AWG 22 |
| Material / Type | PUR / PU |
| Cable Diameter | 7.5 mm (0.30 in) |
| Minimum Bend Radius | 56 mm (2.2") fixed, 75 mm (3") flexing |
| Approval | CE |
| Product Life Cycle | Lab Sample |
| Signal |
|---|
| A |
| /A |
| B |
| /B |
| Z/IO-Link |
| /Z |
| Vs/L+ |
| GND/L- |
| Shielding |


