
| Interface | BiSS C |
| Diagnostics | Error and Warning Bits, Register Values |
| Manual Functions | Preset via cable or connector |
| Interface Cycle Time | ≥ 50 µs |
| Programming Functions | Via config pin: Wiegand sensor test, preset value and multiturn reinitialization, resolution programmable |
| Output Driver | RS422 |
| Supply Voltage | 4.75 – 15 VDC |
| Current Consumption | Typical 32 mA, max 35 mA @5V DC |
| Power Consumption | ≤ 0.3 W |
| Start-Up Time | < 100 ms |
| Clock Input | RS422 |
| Clock Frequency | 80 kHz - 10 MHz |
| Max. Permissible Electric Speed | 12000 1/min |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| EMC: Noise Immunity | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| MTTF | 20 years @ 105 °C |
| Technology | Magnetic TMR |
| Resolution Singleturn | 17 bit |
| Resolution Multiturn | 16 bit |
| Multiturn Technology | Self powered magnetic pulse counter (no battery, no gear) |
| Accuracy (INL) | ±0.0878° (≤ 12 bit) |
| Cycle Time Base Sensor | 50 µs |
| Protection Class (Shaft) | IP65 |
| Protection Class (Housing) | IP30 |
| Min Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| Humidity | 100%, liquid state |
| Housing Material | Steel |
| Housing Coating | e-coating (KTL) + Powder coating |
| Flange Type | Synchro, ø 36 mm |
| Flange Material | Aluminum |
| Flange Coating | No Coating |
| Shaft Type | Solid, Single Flat, Slot, Length = 14 mm |
| Shaft Diameter | ø 6.20 mm (0.244") |
| Shaft Material | Stainless Steel V2A (1.4305, 303) |
| Max. Shaft Load | Axial 40 N, Radial 110 N |
| Minimum Mechanical Lifetime(10^8 revolutions with Fa/Fr) | 40 (20N/40N), 14 (40N/60N), 10 (40N/80N), 6 (40N/110N) |
| Friction Torque | ≤ 3 Ncm @ 20 °C (4.2 oz-in @ 68 °F) |
| Max. Permissible Mechanical Speed | ≤ 12000 1/min |
| Shock Resistance | ≤ 100 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Permanent Shock Resistance | ≤ 10 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Vibration Resistance | ≤ 10 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Weight | 70 g (0.15 lb) |
| Connection Orientation | Axial |
| Connector | PCB Connector, male, JST-GH |
| Product Life Cycle | Prototype |
| Signal | Pin Number |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| PROG | 3 |
| SLO + | 4 |
| SLO - | 5 |
| MA - | 6 |
| MA + | 7 |
| Power Supply | 8 |

