
| Interface | Profinet |
| Speed | Real Time (RT), Isochronous Real Time (IRT) |
| Profile | Profidrive Profile 4.x, Encoder Profile 4.0, 4.1, 4.2 |
| Diagnostics | Different faults and warnings for Memory, Temperature, Synchronization, Commissioning diagnostics, Commissioning invalid scaling, Communication, Master’s sign of life |
| Transmission Rate | 100 Mbit |
| Interface Cycle Time | ≥ 25 µs |
| Programming Functions | Resolution, time base and filter for velocity, preset, counting direction, IP-Address, Fractional scaling, Encoder parameter control via GSDML or Non-Volatile memory |
| Output Driver | Ethernet |
| Supply Voltage | 10 – 32 VDC |
| Current Consumption | ≤ 250 mA @ 10 V DC, ≤ 100 mA @ 24 V DC |
| Power Consumption | ≤ 3 W |
| Start-Up Time | < 15 s |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| MTTF | 95 years @ 40 °C |
| Technology | Magnetic |
| Resolution Singleturn | 13 bit |
| Resolution Multiturn | 14 bit |
| Multiturn Technology | Self powered magnetic pulse counter (no battery, no gear) |
| Accuracy (INL) | ±0.0878° (≤ 12 bit) |
| Code | Binary |
| Protection Class (Shaft) | IP65 |
| Protection Class (Housing) | IP66/IP67 |
| Min Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Max Temperature | +85 °C (+185 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C (-40 °F) – +85 °C (+185 °F) |
| Humidity | 98% RH, no condensation |
| Connection Cap Material | Aluminium |
| Housing Material | Steel |
| Housing Coating | Cathodic corrosion protection (>720 hrs salt spray resistance) |
| Flange Type | Blind Hollow, ø 58 mm (H) |
| Flange Material | Aluminum |
| Shaft Type | Blind Hollow, Depth = 28 mm |
| Shaft Diameter | ø 6 mm (0.24") |
| Shaft Material | Stainless Steel V2A (1.4305, 303) |
| Rotor Inertia | ≤ 30 gcm² [≤ 0.17 oz-in²] |
| Friction Torque | ≤ 3 Ncm @ 20 °C (4.2 oz-in @ 68 °F) |
| Max. Permissible Mechanical Speed | ≤ 12000 1/min |
| Shock Resistance | ≤ 100 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Permanent Shock Resistance | ≤ 10 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Vibration Resistance | ≤ 10 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Weight | 340 g (0.75 lb) |
| Maximum Axial / Radial Misalignment | Static ± 0.3 mm /± 0.5 mm; Dynamic ± 0.1 mm /± 0.2 mm |
| Connection Orientation | Radial |
| Connection Type | 2 x Blind Plug, Radial, HazLoc D2 |
| Approval | Class I, Division 2, Group A, B, C and D, Class II, Division 2, Group F and G, Class III |
| Product Life Cycle | Lab Sample |

| Signal | Pin Number |
|---|---|
| GND | Terminal 1 |
| Power Supply | Terminal 2 |
| Not Connected | Terminal 3 |
| Not Connected | Terminal 4 |
| Rx- | Terminal 5 |
| Tx- | Terminal 6 |
| Rx+ | Terminal 7 |
| Tx+ | Terminal 8 |

