
| Interface | Analog Current |
| Manual Functions | Start and End point via Cable or Connector |
| Supply Voltage | 8 – 32 VDC |
| Current Consumption | Typical 20 mA @24 V (no load) |
| Start-Up Time | <500 ms |
| Max Load Resistance | 500 Ω |
| Analog Accuracy | @ 20 mA = ±20 µA (with an ideal power supply) |
| Linearity | 0.15% |
| Settling Time | 32 ms (from min value to max value jump) |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| MTTF | 278.3 years @ 40 °C |
| Technology | Magnetic |
| Resolution Singleturn | 13 bit |
| Resolution Multiturn | 0 bit |
| Accuracy (INL) | ±0.0878° (≤ 12 bit) |
| Sense Signal (Default) | Counterclockwise shaft movement (front view on shaft) |
| Code | Analog Current 4 – 20 mA |
| Cycle Time Base Sensor | < 100 µs |
| Minimum Measurement Range | 0 – 11.25° |
| Resolution of Output | Max. 13 bits over entire measuring range (Fractional Turns - Resolution decreases less than 13 bits when measuring range is less than 90 degrees) |
| Multiturn Range | Singleturn |
| Protection Class (Shaft) | IP68/IP69K |
| Protection Class (Housing) | IP68/IP69K |
| Min Temperature | -40 °C fixed (-40 °F), -30 °C flexible (-22 °F) |
| Max Temperature | +80 °C (+176 °F) |
| Humidity | 98% RH, no condensation |
| Housing Material | Stainless Steel V4A (1.4404, 316 L) |
| Housing Coating | No Coating |
| Flange Type | Synchro, ø 42 mm Heavy Duty |
| Flange Material | Stainless steel V4A (1.4404, 316 L) |
| Shaft Type | Solid, Length = 20 mm |
| Shaft Diameter | ø 10 mm (0.39") |
| Shaft Material | Stainless Steel (1.4112, 440 B), hardened |
| Max. Shaft Load | Axial 300 N, Radial 300 N |
| Minimum Mechanical Lifetime(10^8 revolutions with Fa/Fr) | 7.6 (300N/300N), 10 (270N/270N, 200 (100N/100N) |
| Friction Torque | ≤ 6 Ncm @ 20 °C, (8.5 oz-in @ 68 °F) |
| Max. Permissible Mechanical Speed | ≤ 6000 1/min |
| Shock Resistance | ≤ 300 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Permanent Shock Resistance | ≤ 30 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Vibration Resistance | ≤ 30 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Weight | 1260 g (2.78 lb) |
| Connection Orientation | Radial |
| Cable Length | 10 m [394"] |
| Wire Cross Section | 0.34 mm² / AWG 22 |
| Material / Type | PUR / PU |
| Cable Diameter | 7.5 mm (0.30 in) |
| Minimum Bend Radius | 56 mm (2.2") fixed, 75 mm (3") flexing |
| Approval | CE |
| Product Life Cycle | Established |
| Signal | Color |
|---|---|
| Power Supply | Red |
| GND | Yellow |
| Analog Output | Green |
| Set1/Direction | Brown |
| Set2/Zero Set | White |
| Shielding | Shield |

