
| Interface | Analog Voltage |
| Manual Functions | Start and End point via Cable or Connector |
| Supply Voltage | 12 – 30 VDC |
| Current Consumption | Typical 15 mA |
| Start-Up Time | < 1 s |
| Min. Load Resistance | 10 KΩ (Min. value for supply voltage 12 V. For higher supply voltage lower load resistances can be used) |
| Analog Accuracy | @ 5V = ± 15 mV; @10 V = ±25 mV |
| Linearity | 0.15% |
| Settling Time | 80 ms |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| MTTF | 283.3 years @ 40 °C |
| Technology | Magnetic |
| Resolution Singleturn | 12 bit |
| Resolution Multiturn | 4 bit |
| Multiturn Technology | Self Powered Magnetic Pulse Counter (No Battery, Wiegand Sensor) |
| Accuracy (INL) | ±0.36° |
| Sense Signal (Default) | Counterclockwise shaft movement (front view on shaft) |
| Code | Analog Voltage 0.5 – 9.5 V |
| Cycle Time Base Sensor | 600 µs |
| Minimum Measurement Range | 0 – 22.5° |
| Resolution of Output | Max. 12 bits over entire measuring range (Fractional Turns - Resolution decreases less than 12 bits when measuring range is less than 90 degrees) |
| Multiturn Range | 16 turn (default setting). User can use the scaling functionality to measure up to 32768 turns |
| Protection Class (Shaft) | IP66/IP67 |
| Protection Class (Housing) | IP66/IP67 |
| Min Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Max Temperature | +70 °C (+158 °F) |
| Humidity | 98% RH, no condensation |
| Connection Cap Material | Stainless Steel V4A (1.4404; 316 L) |
| Housing Material | Stainless Steel V4A (1.4404, 316 L) |
| Housing Coating | No Coating |
| Flange Type | Clamp, ø 78 mm, ATEX |
| Flange Material | Stainless steel V4A (1.4404, 316 L) |
| Shaft Type | Solid, Single Flat, Length = 20 mm |
| Shaft Diameter | ø 10 mm (0.39") |
| Max. Shaft Load | Axial 60 N, Radial 80 N |
| Rotor Inertia | ≤ 35 gcm² [≤ 0.2 oz-in²] |
| Friction Torque | ≤ 3 Ncm @ 20 °C (4.2 oz-in @ 68 °F) |
| Max. Permissible Mechanical Speed | ≤ 3000 1/min |
| Shock Resistance | ≤ 100 g (half sine 11 ms, EN 60068-2-27) |
| Vibration Resistance | ≤ 10 g (10 Hz – 2000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Weight | 2735 g (6.03 lb) |
| Connection Orientation | Radial |
| Connection Type | 2 x Blind Plug, Radial |
| Approval | CE + ATEX Zone 1 & 21 (Mining) |
| Product Life Cycle | Discontinued |

| Signal | Pin Number |
|---|---|
| Power Supply | Terminal 2 |
| GND | Terminal 1 |
| Analog Output | Terminal 8 |
| Set1/Direction | Terminal 7 |
| Set2/Zero Set | Terminal 4 |

