
| Interface | Profinet |
| Profile | Profidrive Profile 4.x, Encoder Profile 4.x |
| Diagnostics | Memory |
| Features | Boot-Loader, Round Axis, Flashing LEDs |
| Transmission Rate | 10 / 100 Mbit |
| Interface Cycle Time | ≥ 1 ms |
| Programming Functions | Resolution, time base and filter for velocity, preset, counting direction, IP-Address |
| Output Driver | Ethernet |
| Supply Voltage | 10 – 30 VDC |
| Current Consumption | ≤ 230 mA @ 10 V DC, ≤ 100 mA @ 24 V DC |
| Power Consumption | ≤ 2.5 W |
| Start-Up Time | < 1 s |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| MTTF | 65 years @ 40 °C |
| Technology | Optical |
| Resolution Singleturn | 16 bit |
| Resolution Multiturn | 14 bit |
| Multiturn Technology | Mechanical Gearing (no Battery) |
| Accuracy (INL) | ±0.0220° (14 – 16 bit), ±0.0439° (≤13 bit) |
| Code | Binary |
| Protection Class (Shaft) | IP66/IP67 |
| Protection Class (Housing) | IP66/IP67 |
| Min Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Max Temperature | +70 °C (+158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C (-40 °F) – +85 °C (+185 °F) |
| Humidity | 98% RH, no condensation |
| Connection Cap Material | Stainless Steel V4A (1.4404; 316 L) |
| Housing Material | Stainless Steel V4A (1.4404, 316 L) |
| Housing Coating | No Coating |
| Flange Type | Blind Hollow, ø 78mm ATEX |
| Flange Material | Stainless steel V4A (1.4404, 316 L) |
| Shaft Type | Blind Hollow, Depth = 30 mm |
| Shaft Diameter | ø 14 mm (0.55") |
| Max. Shaft Load | Axial 60 N, Radial 80 N |
| Rotor Inertia | ≤ 35 gcm² [≤ 0.2 oz-in²] |
| Friction Torque | ≤ 3 Ncm @ 20 °C (4.2 oz-in @ 68 °F) |
| Max. Permissible Mechanical Speed | ≤ 3000 1/min |
| Shock Resistance | ≤ 100 g (half sine 11 ms, EN 60068-2-27) |
| Vibration Resistance | ≤ 10 g (10 Hz – 2000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Weight | 3110 g (6.86 lb) |
| Maximum Axial / Radial Misalignment | Static ± 0.3 mm /± 0.5 mm; Dynamic ± 0.1 mm /± 0.2 mm |
| Connection Orientation | Radial |
| Connection Type | 2 x Blind Plug, Radial |
| Approval | CE + ATEX Zone 1 & 21 (Oil+Gas) |
| Product Life Cycle | Discontinued |
| Signal | Connector | Pin Number |
|---|---|---|
| GND | 1 | 1 |
| Power Supply | 1 | 2 |
| Rx- | 1 | 5 |
| Tx- | 1 | 6 |
| Rx+ | 1 | 7 |
| Tx+ | 1 | 8 |

