
| Schnittstelle | BiSS C |
| Manuelle Funktionen | Preset via cable or connector |
| Schnittstellen Zykluszeit | ≥ 50 µs |
| Diagnose | Error and Warning Bits, Register Values |
| Programmierfunktionen | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Interface Remark | Version 33: µC STM32G4 |
| Ausgangstreiber | RS422 |
| Anschluss | BM08B-NSHSS-TBT (JST) |
| Versorgungsspannung | 4.5 – 5.5 VDC |
| Stromaufnahme | Typical 90 mA @5V |
| Leistungsaufnahme | ≤ 0.7 W |
| Einschaltzeit | < 100 ms |
| Takteingang | RS422 |
| Taktfrequenz | 80 kHz - 5 MHz |
| Verpolungsschutz | Nein |
| Kurzschluss-Schutz | Nein |
| EMC: Störaussendung | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| Max. Zulässige Elektrische Drehzahl | 12000 1/min |
| EMV: Störfestigkeit | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| MTTF | 20 years @ 105 °C |
| Technologie | Magnetisch |
| Auflösung Singleturn | 17 bit |
| Auflösung Multiturn | 16 bit |
| Genauigkeit (INL) | ±0.0878° (≤12 bit) measured after calibration at room temp. |
| Code | Binär |
| Schutzart (Gehäuse) | IP10 |
| Min Temperature | - 40 °C (- 40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| Gehäuse | Vormontiert |
| Material Gehäuse | Stahl |
| Beschichtung des Gehäuses | Kathodischer Korrosionsschutz (>720 h Salznebeltest) |
| Wellentyp | Nabe |
| Kit Shaft Dimension | 4 mm |
| Material Welle | Messing |
| Optionen für die Wellenbefestigung | Welle gepresst |
| Gewicht | 30 g (0.07 lb) |
| Rotorträgheit | ≤ 2 gcm² [≤ 0.01 oz-in²] |
| Schockfestigkeit | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Dauerschock | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Vibrationsfestigkeit | ≤ 30 g (10 Hz – 1000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| Lebenszyklus | Auslaufend |

| Signal | Pin-Nummer |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| Config | 3 |
| Data+ | 4 |
| Data- | 5 |
| Clock- | 6 |
| Clock+ | 7 |
| Power Supply | 8 |
