
| Interface | BiSS C |
| Funções Manuais | Preset via cable or connector |
| Perfil | BiSS BP3 Standard Encoder Profile |
| Tempo de Ciclo de Interface | ≥ 50 µs |
| Diagnósticos | Error and Warning Bits |
| Funções de Programação | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Housing Remark | Backwards Compatible to 22 mm KCD |
| Driver de Saída | RS422 |
| Conexão | PCB Connector, male, JST-SR |
| Tensão de Alimentação | 4.5 – 5.5 VDC |
| Consumo de Corrente | 57 mA @5V DC |
| Consumo de Força | ≤ 0.3 W |
| Proteção contra Inversão de Polaridade | No |
| Proteção contra Curto Circuito | No |
| EMC Emissão de Interferências | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| Velocidade Máxima Elétrica | 12000 1/min |
| EMC: Imunidade de Ruído | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| Tecnologia | Magnetic TMR |
| Resulução Mono-Volta | Pre-programmed 17 bit |
| Resulução Multivoltas | Pre-programmed 16 bit |
| Precisão (INL) | ±0.1° measured after calibration at room temperature (±0.36° without electronic calibration) |
| Código | Binary |
| Tipo de Proteção (Carcaça) | IP30 |
| Min Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| Estrutura | Screwed |
| Material Carcaça | Steel |
| Revestimento Carcaça | e-coating (KTL) |
| Tipo de eixo | Hub |
| Material de Eixo | Brass |
| Opções de Fixação de Eixos | Shaft Pressed |
| Peso | 22 g (0.05 lb) |
| Resistência a Choque | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Resistência ao Choque Permanente | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Resistência a Vibrações | ≤ 20 g (10 Hz – 2000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| Ciclo de vida de produto | Lab Sample |

| Sinal | Número do Pino |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| Config | 3 |
| Data+ | 4 |
| Data- | 5 |
| Clock- | 6 |
| Clock+ | 7 |
| Power Supply | 8 |

