
| Supply Voltage | 8 – 32 VDC |
| Start-Up Time | <500 ms |
| Min Temperature | -20 °C (-4 °F) |
| Max Temperature | +80 °C (+176 °F) |
| Weight | 1455 g (3.21 lb) |
| Protection Class | IP64 / IP65 |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| Measuring Length | 5.00 m (16.40') |
| Mean Length per Revolution | 315 mm |
| Wire Material | Coated Polyamide Stainless Steel |
| Wire Diameter | 1.00 mm |
| Housing Material | Steel |
| Draw Wire Housing Material | Aluminum |
| Max. Speed of Wire Displacement | 2.0 m / s |
| Max. Angular Acceleration | 5.0 g |
| Max Extension Force | 16.0 N |
| Min Retraction Force | 4.0 N |
| Actuation Lifetime | 0.5 mio Cycles (Estimated based on ideal conditions) |
| Wire Mounting | Eyelet |
| Max. Wire Exit Angle | ±3° |
| Technology | Magnetic (≤ 0.09°) |
| Accuracy | ±0.02 % Full Scale Output |
| Repeatability | ±0.002 % Full Scale Output |
| Resolution Singleturn | 13 bit |
| Resolution Multiturn | 4 bit |
| Approx. Linear Resolution | 38.5 µm |
| Code | Analog Current 0 – 20 mA |
| Resolution of Output | Max. 13 bits over entire measuring range (Fractional Turns - Resolution decreases less than 13 bits when measuring range is less than 90 degrees) |
| Multiturn Range | 16 turn (default setting). User can use the scaling functionality to measure up to 65536 turns. |
| Interface | Analog Current |
| Manual Functions | Programmable Start and End point via Cable or Connector or Push Button |
| Current Consumption | Typical 20 mA @24 V (no load) |
| Max Load Resistance | 500 Ω |
| Analog Accuracy | @ 20 mA = ±20 µA (with an ideal power supply) |
| Settling Time | 32 ms (from min value to max value jump) |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| MTTF | 241.0 years @ 40 °C |
| Connection Orientation | Radial |
| Connection Orientation (w.r.t Draw Wire) | Radial 0 / Axial |
| Connector | M12, Male, 5 pin, a coded |
| Product Life Cycle | Established |

| Signal | Connector | Pin Number |
|---|---|---|
| Power Supply | 1 | 2 |
| GND | 1 | 3 |
| Analog Output | 1 | 1 |
| Set1/Direction | 1 | 5 |
| Set2/Zero Set | 1 | 4 |
