
| Supply Voltage | 10 – 30 VDC |
| Power Consumption | ≤ 2.5 W |
| Start-Up Time | < 1 s |
| Min Temperature | -20 °C (-4 °F) |
| Max Temperature | +80 °C (+176 °F) |
| Weight | 1205 g (2.66 lb) |
| Protection Class | IP64 / IP65 |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| Measuring Length | 6.00 m (19.69') |
| Mean Length per Revolution | 200 mm |
| Wire Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.60 mm |
| Housing Material | Steel |
| Draw Wire Housing Material | Aluminum / plastic |
| Max. Speed of Wire Displacement | 3 m/s |
| Max. Angular Acceleration | 2.4 g |
| Max Extension Force | 8.0 N |
| Min Retraction Force | 3.0 N |
| Actuation Lifetime | Not Available |
| Wire Mounting | M6 Thread |
| Max. Wire Exit Angle | ±10° |
| Technology | Optical (≤ 0.02°) |
| Accuracy | ± 0.10 % Full Scale Output |
| Repeatability | ±0.003 % Full Scale Output |
| Resolution Singleturn | 12 bit |
| Resolution Multiturn | 12 bit |
| Approx. Linear Resolution | 48.8 µm |
| Code | Binary |
| Interface | CANopen |
| Profile | DS-406 |
| Programming Functions | Resolution, preset, 2 limit switches, 8 CAMS, baud rate, CAN-Identifier, bootloader, transmission modes: polled, cyclic, sync |
| Manual Functions | Address selector switch 0-99 and terminal resistor (with connection cap) |
| Transmission Rate | min. 20 kBaud, max. 1 MBaud |
| Interface Cycle Time | ≥ 1 ms |
| Output Driver | Transceiver (ISO 11898), Galvanically Isolated by Opto-Couplers |
| Current Consumption | ≤ 230 mA @ 10 V DC, ≤ 100 mA @ 24 V DC |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| MTTF | 13.5 years @ 40 °C |
| Connection Orientation | Radial |
| Connection Orientation (w.r.t Draw Wire) | Radial 9 |
| Connection Type | 2 x M20 Cable Glands |
| Product Life Cycle | Established |

| Signal | Pin Number |
|---|---|
| Power Supply | + |
| GND | - |
| CAN High | H |
| CAN Low | L |
| CAN GND | G |
| CAN High | H |
| CAN Low | L |
| CAN GND | G |
