
| Interface | BiSS C |
| Manual Functions | Preset via cable or connector |
| Profile | BiSS BP3 Standard Encoder Profile |
| Interface Cycle Time | ≥ 50 µs |
| Diagnostics | Error and Warning Bits |
| Programming Functions | Via config pin: calibration, WIEGAND sensor test, filter selection, preset value, temperature |
| Housing Remark | Backwards Compatible to 22 mm KCD |
| Output Driver | RS422 |
| Connector | PCB Connector, male, JST-SR |
| Supply Voltage | 4.5 – 5.5 VDC |
| Current Consumption | 57 mA @5V DC |
| Power Consumption | ≤ 0.3 W |
| Reverse Polarity Protection | No |
| Short Circuit Protection | No |
| EMC: Emitted Interference | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| Max. Permissible Electric Speed | 12000 1/min |
| EMC: Noise Immunity | The kit encoder is a sub-assembly and not to be considered an independent system. Therefore, compliance with CE requirements has to be ensured by the integrator for the overall set-up. |
| Technology | Magnetic TMR |
| Resolution Singleturn | Pre-programmed 17 bit |
| Resolution Multiturn | Pre-programmed 16 bit |
| Accuracy (INL) | ±0.1° measured after calibration at room temperature (±0.36° without electronic calibration) |
| Code | Binary |
| Protection Class (Housing) | IP30 |
| Min Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Max Temperature | +105 °C (221 °F) |
| Top Shield | Screwed |
| Housing Material | Steel |
| Housing Coating | e-coating (KTL) |
| Shaft Type | Hub |
| Shaft Material | Brass |
| Shaft Fastening Options | Shaft Pressed |
| Weight | 22 g (0.05 lb) |
| Shock Resistance | ≤ 200 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Permanent Shock Resistance | ≤ 20 g (half sine 16 ms, EN 60068-2-29) |
| Vibration Resistance | ≤ 20 g (10 Hz – 2000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Approval | No CE |
| Product Life Cycle | Lab Sample |

| Signal | Pin Number |
|---|---|
| GND | 1 |
| Preset | 2 |
| Config | 3 |
| Data+ | 4 |
| Data- | 5 |
| Clock- | 6 |
| Clock+ | 7 |
| Power Supply | 8 |

