
| Interface | RS485; asynchronous; half-duplex, selectable |
| Connector | M12, Male, 8 pin, a coded |
| Supply Voltage | 7 – 24 VDC |
| Power Consumption | ≤ 0.3 W |
| Start-Up Time | < 250 ms |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Technology | Magnetic |
| Resolution Singleturn | 13 bit |
| Resolution Multiturn | 5 bit |
| Accuracy (INL) | <= 1.0° (Redundand Encoder) |
| Code | 0 DCS Encoder |
| Max Temperature | +80 °C (+176 °F) |
| Top Shield | Preassembled |
| Housing Material | Fibre-Reinforced PBT (Polybutylene Terephthalate) |
| Housing Coating | No Coating |
| Shaft Type | No Shaft |
| Shaft Fastening Options | Not Applicable (No Shaft) |
| Length |
| 75 mm (2.95") |
| Weight | 0 (0.00 lb) |
| Product Life Cycle | Lab Sample |
