
| Interface | Incremental |
| Output Driver | Push-Pull (HTL) |
| Output Incremental | A, /A, B, /B, Z, /Z |
| Output Voltage High Level Push-Pull (HTL) | > V-3 V |
| Output Voltage Low Level Push-Pull (HTL) | < 2.5 V |
| Supply Voltage | 5 – 26 VDC |
| Current Consumption | Typical 70 mA, Max. 150 mA |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Technology | Optical |
| Pulses per Revolution | 360, 500, 512, 1000, 1024, 2048, 5000 |
| Sense Signal (Default) | Clockwise shaft movement (front view on shaft) |
| Protection Class (Shaft) | IP64 |
| Protection Class (Housing) | IP65 |
| Min Temperature | 0 °C (32 °F) |
| Max Temperature | +70 °C (+158 °F) |
| Humidity | 98% RH, no condensation |
| Connection Cap Material |
| None |
| Housing Material | Aluminum |
| Housing Coating | No Coating |
| Flange Type | Through Hollow Shaft , ø 58 mm |
| Flange Material | Aluminum |
| Shaft Type | Through |
| Shaft Diameter | ø 14 mm (0.55") |
| Shaft Material | Stainless Steel V2A (1.4305, 303) |
| Max. Shaft Load | Axial 40 N, Radial 60 N |
| Rotor Inertia | ≤ 30 gcm² [≤ 0.17 oz-in²] |
| Friction Torque | ≤ 2 Ncm @ 20 °C (2.8 oz-in @ 68 °F) |
| Max. Permissible Mechanical Speed | ≤ 4000 1/min |
| Shock Resistance | ≤ 100 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Vibration Resistance | ≤ 10 g (10 Hz – 2000 Hz, EN 60068-2-6) |
| Length | 47,1 mm (1.85") |
| Weight | 1000 g (2.20 lb) |
| Maximum Axial / Radial Misalignment | ± 0.5 mm /± 0.3 mm |
| Connection Orientation | Radial |
| Connection Type | Cable / Connector |
| Product Life Cycle | New |
| Signal | Color |
|---|---|
| A | Green |
| /A | Yellow |
| B | Gray |
| /B | Pink |
| Z | Blue |
| /Z | Red |
| Power Supply | Brown |
| GND | White |
| Shielding | Shield |



