General Specifications
| Application | 1-Axis Position Monitoring and Leveling |
| Measurement Range | 360° |
| Accuracy (INL) | ±0.10° |
| Resolution | 0.01° |
| Device Orientation | Vertical |
Electrical Specifications
| Supply Voltage | 10 - 30 VDC @ loads < 270 Ω, 15 - 30 VDC @ loads < 500 Ω |
| Power Consumption | ≤ 0.7 W |
| EMC: Emitted Interference | DIN EN 61000-6-4 |
| EMC: Noise Immunity | DIN EN 61000-6-2 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| MTTF | 350 years @ 40 °C |
Environmental Specifications
| Min Temperature | -40 °C (-40 °F) |
| Max Temperature | +70 °C (+158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C (-40 °F) – +85 °C (+185 °F) |
| Temperature Gradient | 0.004°/ K |
| Protection Class (Housing) | IP65/IP67 |
| Shock Resistance | ≤ 100 g (half sine 6 ms, EN 60068-2-27) |
| Vibration Resistance | 1.5 mm (10 Hz – 58 Hz) & ≤ 20 g (58 Hz to 2000 Hz) |
Mechanical Specifications